Historia

Pierwsze ślady Pałacu pojawiają się już na mapach z 1902 roku. Budynek, mając za sobą ponad 100 lat istnienia, był świadkiem wielu istotnych historycznie wydarzeń.
Odgrywał ważną rolę w okresie plebiscytowym. W latach 1918 – 1922 często zdarzały się w Czarnym Lesie rewizje w domach działaczy polskich. Pałacyk wykorzystywany był wówczas do ukrywania broni przeznaczonej do działalności dywersyjnej prowadzonej przez powstańców oraz do ukrywania osób poszukiwanych na terenie Prus za działalność antypaństwową.

W Czarnym Lesie Wojciech Korfanty, Dyktator III Powstania Śląskiego, przedsięwziął myśl o wezwaniu polskojęzycznej ludności Górnego Śląska do zbrojnego powstania.
Po powstaniu, do roku 1942 budynek był kilkakrotnie sprzedawany, aż jego majątek został przejęty przez Skarb Państwa Rzeszy.
Po wojnie, po 40 latach kolejnych zmian właścicieli, w 1988 roku kupiła go Spółdzielnia Inwalidów ERA w Chorzowie (dzisiejsza ERA Sp. z o.o.).
Przez 11 lat budynki stanowiły Ośrodek Rehabilitacyjno-Wypoczynkowy "Dworek". Zgromadzenie środków na inwestycję, a także prace nad koncepcją rekonstrukcji, rozbudowy i modernizacji obiektu, wymagały czasu.
Ostatecznie w roku 1999 rozpoczęto inwestycję modernizowania obiektu dla celów hotelowych o wysokim standardzie. W 2003 roku uruchomiono czterogwiazdkowy Hotel Pałac Czarny Las, który dziś tworzy bazę noclegową i szkoleniową na najwyższym poziomie, przyjmując swoich Gości w wyjątkowych wnętrzach.

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności

OK, zamknij